Misje bezzałogowe
Balony bezzałogowe są wykorzystywane do różnych celów, takich jak badania meteorologiczne, monitorowanie środowiska, a także do celów wojskowych i komunikacyjnych. Są one wyposażone w różnorodne czujniki i instrumenty, które zbierają dane na temat atmosfery, temperatury, wilgotności, ciśnienia i innych parametrów. Dzięki nim można przewidywać pogodę, monitorować zanieczyszczenia powietrza oraz prowadzić badania naukowe.
Nasz klub w 2024 roku rozpoczął eksplorację tej ciekawej gałęzi lotnictwa. Dzięki nawiązaniu współpracy z krótkofalowcami z klubu „Łączność Kryzysowa Podlasie” takie misje stały się możliwe i na pewno pozwolą zebrać dużo nowej wiedzy na temat lotów balonu na dużych wysokościach, jak też o łącznościach radiowych na duże odległości.
Balony stratosferyczne
Balony stratosferyczne, znane również jako stratostaty, są przeznaczone do lotów na wysokości od 20 do 40 km nad powierzchnią Ziemi. Wykorzystuje się je głównie do badań naukowych, takich jak badania promieniowania kosmicznego, zjawisk atmosferycznych oraz obserwacji astronomicznych. Balony te mogą unosić ciężkie ładunki, takie jak instrumenty pomiarowe, kamery i inne urządzenia badawcze. Dzięki nim możliwe jest prowadzenie eksperymentów w warunkach, które są trudne do osiągnięcia na powierzchni Ziemi.
W amatorskich misjach takich balonów wykorzystuje się typowe balony meteorologiczne z lateksu wypełnione helem. Pod balonem znajduje się spadochron, który pozwala na swobodne opadanie po pęknięciu balonu. Ładunek w wersji minimalnej zawiera radiowy nadajnik telemetryczny, który nadaje pozycję i wysokość odebraną z systemu GPS, dodatkowo może być przekazywana zmierzona temperatura, ciśnienie, stan naładowania baterii. Taki nadajnik jest albo konstrukcją typu DIY (stworzoną hobbistycznie) albo wykorzystuje się odnalezione sondy meteorologiczne, które po przeprogramowaniu mogą mieć drugie życie w kolejnych misjach balonowych. Dodatkowo balon może także unosić nadajnik SSTV oraz kamerę video. SSTV to jest technika przesyłania statycznych obrazów drogą radiową. Mogą być to przygotowane na ziemi pamiątkowe obrazki, lub w wersji bogatszej zdjęcia z kamery pokładowej. Kamera może także rejestrować przebieg całego lotu na kartę pamięci. Często wynoszone do góry są także inne urządzenia przygotowywane przez amatorów krótkofalarstwa np. przemiennik do prowadzenia rozmów na dużą odległość, eksperymentalne nadajniki telemetryczne (tracker-y) itp.
Istotnym elementem takiej misji jest próba odnalezienia ładunku po wylądowaniu. Przysparza to dużo emocji i wrażeń podczas oczekiwania na lądowanie i samo poszukiwanie i podjęcie ładunku. Miejsce lądowania jest bardzo przypadkowe, więc podjęcia mogą być łatwe (pole, łąka) lub trudne np. terenach leśnych (wysokie drzewa lub bagna).
Pico balloons
Pico balloons to małe, lekkie balony długodystansowe, które są często wykorzystywane do amatorskich eksperymentów naukowych i edukacyjnych. Mogą one unosić niewielkie ładunki, takie jak nadajniki radiowe, czujniki temperatury i wilgotności. Dzięki swojej niewielkiej masie i prostocie konstrukcji, pico balloons mogą przemieszczać się na duże odległości, często przekraczając granice państw. Są one popularne wśród hobbystów i edukatorów, którzy chcą prowadzić eksperymenty związane z atmosferą i komunikacją.