Fiesta 2018 – Relacja

W dniach 13-15.07.2018 odbyła się w Białymstoku „FIESTA BALONOWA – Edukacja na rzecz propagowania sportu balonowego” zorganizowana przez Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy wspólnie z Politechniką Białostocką.

Białystok to miasto z wieloletnimi tradycjami w baloniarstwie. Celem naszej Fiesty jest przybliżanie mieszkańcom Podlasia piękna i idei sportu balonowego połączone z dobrą zabawą.

Impreza odbywała się na terenach zielonych Politechniki Białostockiej przy ulicy Wiejskiej. Stąd też w pierwszy dzień odbył się wspólny start do wieczornego lotu,  a rozegraną w tym locie konkurencją była „Pogoń za lisem”. Południowo-zachodni wiatr pozwolił na przelot nad miastem wzbudzając duże zainteresowanie wśród mieszkańców, w każdym miejscu skąd było widać balony. Także na miejscu startu przybyło bardzo dużo widzów chcących podziwiać razem z nami piękno wznoszących się do góry kolorowych balonów.

Drugiego dnia imprezy pogoda nie była łaskawa i nie pozwoliła na loty balonów ale nie przeszkodziła w zorganizowaniu pikniku balonowego. We wczesnych godzinach popołudniowych na terenie Politechniki spotkaliśmy się z naszymi gośćmi by wspólnie miło spędzić czas w atmosferze sportu balonowego i nie tylko.

W ramach części edukacyjnej naszej Fiesty 2018 odbył się Konkurs modeli balonów. W prowadzonym przez naszego klubowicza Marka Matuszelańskiego wydarzeniu wzięła udział spora grupa uczestników, którzy pod bacznym okiem prowadzącego i przy współudziale rodziców wypuszczali do góry modele balonów na ogrzane powietrze.

Podczas pikniku swój sprzęt prezentowały załogi balonów biorących udział w naszej imprezie. Tuż obok można było także podziwiać wystawę zabytkowych pojazdów i motocykli, a z drugiej strony ogromnego trawnika Podlaskie Centrum Modelarstwa prezentowała i udostępniała do zabawy modele zdalnie sterowanych pojazdów monster truck. 

Duża grupa widzów uczestniczyła w kąciku paralotniowym przygotowanym przez dwukrotnego Mistrza Świata Tomasza Kudaszewicza. Tomek poprowadził ciekawy wykład z prezentacją paralotni wraz z całym akcesorium niezbędnym do lotu. Cierpliwie odpowiadał na masę pytań od widzów i to wielkie zainteresowanie na koniec nagrodził pięknym pokazem lotu nad naszymi głowami.

Wieczorną chłodną atmosferę podgrzewał ze sceny zespół Gęsia Skórka Blues Band.

Łącznie w naszej Fieście Balonowej 2018 wzięło udział 15 załóg balonowych. Podczas odbytego lotu i rozegranych konkurencji wyłoniliśmy najlepszych pilotów naszej imprezy. 

Pierwsze miejsce zdobył: Bazyli Dawidziuk. Drugie: Marek Banaszuk. Trzecie: Masza Oparina. Pozostali piloci zgodnie z tradycją sklasyfikowani zostali na 4 miejscu.

Nasza impreza nie mogła by się odbyć bez zaangażowania wielu osób oraz wkładu sponsorów.

Wszystkim dziękujemy za wsparcie i zapraszamy ponownie w 2019 roku.