Fiesta 2019 - Relacja

II Fiesta Balonowa w Białymstoku odbyła się w dniach 11-14 lipca 2019. Inicjatorem i wykonawcą edukacyjnej Fiesty Balonowej na rzecz propagowania sportu balonowego na Podlasiu byli członkowie Stowarzyszenia – Białostocki Klub Balonowy przy współudziale Politechniki Białostockiej i patronacie Prezydenta Miasta Białegostoku.

W międzynarodowym wydarzeniu kulturalno–sportowym zorganizowanym na terenie Politechniki Białostockiej wzięło udział 20 ekip balonowych reprezentujących polskie kluby balonowe. Kulminacyjnym punktem widowiskowej imprezy lotniczej zorganizowanej dla mieszkańców miasta Białystok był nocny pokaz balonów „światło i dźwięk”. Marcin Roszkowski na wysokości 20 metrów w balonie wykonał kilka utworów na skrzypcach (pierwszy taki koncert na świecie). Na balonowe wydarzenie  kulturalno–sportowe przybyły szerokie rzesze zainteresowanych mieszkańców Białegostoku, którzy z zaciekawieniem oglądali  start aerostatów biorących udział w pokazach. Następnie 23 kolorowych balonów (20 zawodniczych i 3 pasażerskie) na niskiej wysokości przelatywało nad centrum miasta Białegostoku.

Kontynuacją Fiesty Balonowej był pilnik balonowo–lotniczy 12 i 13 lipca, który odbył się na terenach kampusu Politechniki Białostockiej. Dla licznie przybyłych mieszkańców zaprezentowano sprzęt balonowy i lotniczy. Odbył się pokaz  akrobacji na paralotni z napędem oraz skoki spadochronowe.

Atrakcją dla dzieci były zorganizowane Zawody Modeli Balonów. W zawodach cieszących się dużym zainteresowaniem wzięło udział aż 22 dzieci. Modele wykonane z kolorowej bibułki napełnione ciepłym powietrzem wykonywały loty nad głowami uczestników imprezy.

Podczas imprezy odbyły się 4 loty, dwa loty poranne i dwa wieczorne. Startowało 20 balonów biorących udział w Fieście. W 4 konkurencjach zostali wyłonieni najlepsi piloci. Pierwsze miejsce zajął białostocki pilot Bazyli Dawidziuk, drugie Mateusz Rękas, a trzecie Ryszard Kurowski.

Więcej zdjęć z imprezy można obejrzeć w naszej galerii.

Nasza impreza nie mogła by się odbyć bez zaangażowania wielu osób oraz wkładu sponsorów.

Wszystkim dziękujemy za wsparcie i zapraszamy ponownie w 2020 roku.