Historia klubu

Jak to się zaczęło?

W lutym 2017 roku baloniarskie środowisko Białegostoku wznowiło swoją działalność powołując do istnienia stowarzyszenie lotnicze Białostocki Klub Balonowy.

Impulsem do twórczej konsolidacji w 2015 roku wytrawnych podlaskich baloniarzy były środowiskowe obchody 40-lecia powstania i działalności Studenckiego Klubu Balonowego w Białymstoku. Głównym punktem rocznicowego świętowania w bardzo licznym gronie było odsłonięci pamiątkowego obelisku na polu napełniania i startu balonów gazowych oraz rozgrywania zawodów, na którym obecnie znajduje się Kampus Uniwersytetu w Białymstoku.

Pomysł wyszukanego spędzania wolnego czasu – przez latanie balonami wylansowany w 1975 roku przez studentów Pedagogiki Mariana Pusz i Andrzeja Ćwikły zakończył się utworzeniem na Filii Uniwersytetu w Białymstoku Studenckiego Klubu Balonowego. Współtwórcami sportu balonowego na Podlasiu byli Janusz Drzazga, Jerzy Zabłocki, Marek Matuszelański, Tadeusz Bohojłło, Jerzy Czerniawski, Lech Podbiełło oraz wielu innych.

Baloniarstwa uczyli się od zera i dzięki systematycznej pracy zbudowali balony gazowe i na organizowanych obozach szkolili się na pilotów i mechaników balonowych.

Kolejnym etapem było zorganizowanie w Białymstoku w 1978 roku największych zawodów w PRL. Ważnym elementem klubowe załogi wygrywały krajowe i międzynarodowe zawodach oraz odnosiły sukcesy w prestiżowym Pucharze Gordon Bennetta na własnoręcznie zbudowanym balonie. Nie standardowe aktywne działania członków SKB przyczyniły się do powstawania nowych klubów i szybkiego rozwoju baloniarstwa krajowego.

Dokładnie po 42 latach ci sami baloniarze oraz członkowie SKB (Andrzej Konstańczuk, Katarzyna Sosna, Piotr Danilewicz i Piotr Kalinowski) założyli obecnie Białostocki Klub Balonowy. Stało się to z aktywnym udziałem młodego pokolenia. Wierzymy, że ponowna integracja pasjonatów aerostatów przyczyni się do odbudowy sportu balonowego i zaowocuje powrotem lotów balonowych nad Białymstokiem.

Ważnym elementem jest wznowienie szkolenia nowych pilotów balonowych i organizowanie zawodów. Chcemy przekazać bogatą wiedzę i umiejętności latania balonami nowym pokoleniom. A przede wszystkim chcemy się wspólnie integrować i rekreacyjnie latać nad naszą piękną małą Ojczyzną – Podlasiem.

Wszystkich chętnych do tego serdecznie zapraszamy.