Historia

Jak to się zaczęło?

W lutym 2017 roku baloniarskie środowisko Białegostoku wznowiło swoją działalność powołując do istnienia stowarzyszenie lotnicze Białostocki Klub Balonowy.

Impulsem do twórczej konsolidacji w 2015 roku wytrawnych podlaskich baloniarzy były środowiskowe obchody 40-lecia powstania i działalności Studenckiego Klubu Balonowego w Białymstoku. Głównym punktem rocznicowego świętowania w bardzo licznym gronie było odsłonięci pamiątkowego obelisku na polu napełniania i startu balonów gazowych oraz rozgrywania zawodów, na którym obecnie znajduje się Kampus Uniwersytetu w Białymstoku.

Pomysł wyszukanego spędzania wolnego czasu – przez latanie balonami wylansowany w 1975 roku przez studentów Pedagogiki Mariana Pusz i Andrzeja Ćwikły zakończył się utworzeniem na Filii Uniwersytetu w Białymstoku Studenckiego Klubu Balonowego. Współ twórcami sportu balonowego na Podlasiu byli Janusz Drzazga, Jerzy Zabłocki, Marek Matuszelański, Tadeusz Bohojłło, Jerzy Czerniawski, Lech Podbiełło oraz wielu innych. Baloniarstwa uczyli się od zera i dzięki systematycznej pracy zbudowali balony gazowe i na organizowanych obozach szkolili się na pilotów i mechaników balonowych. Kolejnym etapem było zorganizowanie w Białymstoku w 1978 roku największych zawodów w PRL. Ważnym elementem klubowe załogi wygrywały krajowe i międzynarodowe zawodach oraz odnosiły sukcesy w prestiżowym Pucharze Gordon Bennetta na własnoręcznie zbudowanym balonie. Nie standartowe aktywne działania członków SKB przyczyniły się do powstawania nowych klubów i szybkiego rozwoju baloniarstwa krajowego. Dokładnie po 42 latach ci sami baloniarze oraz członkowie SKB (Andrzej Konstańczuk, Katarzyna Sosna, Piotr Danilewicz i Piotr Kalinowski) założyli obecnie Białostocki Klub Balonowy. Stało się to z aktywnym udziałem młodego pokolenia. Wierzymy, że ponowna integracja pasjonatów aerostatów przyczyni się do odbudowy sportu balonowego i zaowocuje powrotem lotów balonowych nad Białymstokiem. Ważnym elementem jest wznowienie szkolenia nowych pilotów balonowych i organizowanie zawodów. Chcemy przekazać bogatą wiedzę i umiejętności latania balonami nowym pokoleniom. A przede wszystkim chcemy się wspólnie integrować i rekreacyjnie latać nad naszą piękną małą Ojczyzną – Podlasiem. Wszystkich chętnych do tego serdecznie zapraszamy.